FaceUp and Transparency International

Tisková zpráva: Transparency International je novým partnerem NNTB

Lenka Stawarczyk

3 min čtení

Protikorupční organizace Transparency International ČR (TI) navazuje spolupráci s online platformou Nenech to být (NNTB). Partnerství bude probíhat v oblasti online oznamování nekalostí a protiprávního jednání, známé také jako whistleblowing, a dále v poskytování poradenských služeb týkající se korupce a compliance.


NNTB je online platformou a mobilní aplikací, která umožňuje široké veřejnosti, ale i soukromým společnostem upozornit na nekalosti nebo zaslat dotaz o radu. V případě spolupráce s TI se bude jednat především o oblast korupce a souvisejících témat se zaměřením na poradenství pro soukromý a státní sektor.

„Regulatorní důraz a veřejný tlak na etické prostředí uvnitř firem i úřadů je značný, takže už i menší organizace na toto dbají. Whistleblowing je toho součástí, ale nastavit funkční systém ochrany oznamovatelů vyžaduje individuální přístup v každé organizaci,“ říká Petr Leyer, ředitel TI.

„NNTB je pak uživatelsky přístupným lokálním řešením, které ve spojení se správnou implementací, třeba ve spolupráci právě s Transparency, pomáhá vytvářet potřebný základ pro ochranu zaměstnanců, renomé firem nebo funkčnosti úřadů,“ doplňuje.

„Nový zákon klepe na dveře a právnické osoby budou muset dříve či později vyřešit, jak se o ochranu svých zaměstnanců a potenciálních whistleblowerů postarat. V NNTB bereme ochranu oznamovatelů, odhalování korupce, ale i pomoc firmám budovat příjemnou pracovní atmosféru, vážně. Proto doufáme, že využití naší platformy ve spolupráci s TI výrazně pomůže českým organizacím řešit případné problémy už v jejich zárodku.“ komentuje spolupráci zakladatel NNTB Jan Sláma.

Zákon na ochranu oznamovatelů v Česku

Transparency se na globální, ale také na národní úrovni dlouhodobě věnuje ochraně oznamovatelů. Evropská pobočka TI v Bruselu pomáhala prosadit evropskou směrnici na jejich ochranu, která je závazná pro celou členskou sedmadvacítku EU.

Česká TI národní podobu legislativy aktivně sleduje a připomínkuje. Vláda zákon na ochranu oznamovatelů 1. února 2021 schválila. Nyní má Parlament několik měsíců na projednání, aby mohl být zákon účinný od 17. prosince tohoto roku, což požaduje evropské směrnice. Proto státní instituce a soukromý sektor musejí být připraveni na povinnosti z něj plynoucí. TI je ve spolupráci s NNTB připravena pomoci.

Díky oznamovatelům z řad zaměstnanců je odhaleno zhruba 45 % všech podvodů a protiprávního jednání ve firmách. Odhodlat se ale k upozornění na nekalosti chce notnou dávku odvahy. I proto v NNTB vítáme, že už brzy budou mít oznamovatelé právní rámec, který jim v ČR (a celkově v EU) zajistí ochranu, kterou si zaslouží. Díky tomu se snad toto procento v ČR ještě zvýší.

Oznamovatelé jsou jedním z rozhodujících a klíčových faktorů v omezování korupce, protože přinášejí zásadní informace a důkazy o kauzách, které by bez jejich vstupu a odvahy mohli zůstat nedořešeny.

Nenech to být

Nenech to být je online platforma společnosti FaceUp Technology, kterou založilo trio středoškolských studentů. Co původně začalo jako studentský projekt, který pomáhal dětem ve školách upozornit anonymně na šikanu přerostlo v roce 2020 do globálního produktu nejen pro školy, ale i pro firmy. Nyní NNTB platformu už využívají tisíce organizací ze čtyř světadílů.

Nenech to být – Aby se nikdo nebál ozvat.

Transparency International ČR

Jsme kompaktní protikorupční tým, který řeší velké mezinárodní i malé regionální kauzy. Prosazujeme efektivní systémová řešení. Chráníme veřejné rozpočty. Šetříme miliardy korun našim spoluobčanům. Prostřednictvím projektů vzděláváme o korupci občanskou společnost, státní a soukromou sféru. Poskytujeme zdarma právní poradenství široké veřejnosti. Díky naší globální síti poboček Transparency International sdílíme mezinárodní zkušenosti všude tam, kde je třeba.

Potřebujete poradit, jak efektivně zavést whistleblowingovou platformu

faceup whistleblowing

Jak vznikl projekt Nenech to být?

NNTB vzniklo v roce 2017 jako studentský projekt. Už v 17 letech vytvořili spolužáci Jan Sláma, David Špunar a Pavel Ihm platformu, pomocí které mohou děti snadno a bezpečně upozornit na šikanu na školách. Do 4 let začalo NNTB používat 1 800 škol.

V roce 2020 se začaly ozývat další organizace s tím, že by platformu uvítaly jako nástroj pro budování bezpečné firemní kultury a whistleblowingV současnosti NNTB využívá více než 2 200 organizací po celém světě. Mezi významné klienty patří například Sportisimo, Pilulka.cz, LOMAX, Zásilkovna, DPD, Zentiva a město Brno.

faceup whistleblowing

Za obrázek děkujeme Unsplash, Paweł Czerwiński

Lenka Stawarczyk

3 min čtení
Sdílejte článek:

Stáhněte si e-booko whistleblowingu zdarma

Whistleblowing v českých firmách - jen další byrokracie nebo příležitost?

E-book whistleblowing ve firmách - cs

Oznamovací kanál Nenech to být

Zaveďte NNTB – bezpečnou whistleblowingovou platformu, které důvěřuje už přes 3 000 firem, škol a úřadů.

whistleblowing system FaceUp CZ
DOMLUVIT UKÁZKU